Câștigătorii celei de-a opta ediții a Festivalului Județean de Teatru pentru Elevi

Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj și Inspectoratul Județean Școlar Sălaj au organizat, în perioada 23-24 noiembrie 2018, în sala „Dialoguri europene” de la CCAJS, a opta ediție a Festivalului Județean de Teatru pentru Elevi, la care au participat 19 trupe și peste 260 de elevi și profesori îndrumători și însoțitori.
 
Comisiile de jurizare au fost formate din: la secțiunea teatru popular - Mădălina Rus (Inspectoratul Școlar Județean); Ileana Grațiana Pop, meșter și rapsod popular; Szoke Ana (CCAJS); teatru dramatic clasele V-VIII: Corina Gregorovici (Inspectoratul Școlar Județean), Viorel Tăutan, scriitor, profesor; Szoke Alexandru, scenograf, instructor de teatru; teatru dramatic, clasele IX-XII, Marcel Lucaciu (Inspectoratul Școlar Județean), Viorel Tăutan, Szoke Alexandru.
 
Juriile au decis acordarea următoarelor premii, mențiuni, premii speciale și premii de interpretare:
 
Teatru popular
 
Premiul I - Trupa „Sucetățanii” de la Școala Gimnazială Valcău de Jos;
Premiul al II-lea - Trupa „Junii Buciumului” de la Școala Gimnazială Buciumi;
Premiul al III-lea - Trupei „Zestrea fildană” de la Școala Gimniazială Fildu de Mijloc;
Mențiuni: Trupa „Actorii pricepuți” de la Școala Gimnazială Preoteasa, comuna Valcău de Jos; Trupa „Micii actori” de la Școala Gimnazială nr. 1 Chieșd.
Premiu special: Trupa „Cătana” de la Școala Gimnazială Gâlgău Almașului.
 
Teatru dramatic - clasele V - VIII
 
Premiul I - Trupa „Lumea Ludens” - Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;
Premiul al II-lea - Trupa „Sikra” - Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei;
Premiul al III-lea - Trupa „Bufonii” - Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău;
Mențiuni: Trupa „Csirkefogók” - Școala Gimnazială „Báthory István” Șimleu Silvaniei; trupa „TIP” - Liceul Tehnologic „Ioachim Pop” Ileanda.
Premii de interpretare: Nagy Boglarka (Cehu Silvaniei); Hulujan Lorena (Crasna); Fodorean Fineas (Gâlgău).
 
Teatru dramatic - clasele IX-XII
 
Premiul I - Trupa „Bogdan Brothers”, Liceul Tehnologic Gâlgău;
Premiul al II-lea - Trupa „Tinikomediasok” - Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;
Premiul al III-lea - Trupa „Amarilla” - Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;
Mențiuni: Trupa „Amfiteatru” - Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău; Asociația culturală „Banffy” Boghiș.
Premii de interpretare: Bogdan Ștefan (Gâlgău); Nagy Reka (Crasna).