Câștigătorii concursului Sub steaua lui Eminescu, Horoatu Crasnei

CONCURSUL INTERJUDEȚEAN DE POEZIE, CREAȚIE LITERARĂ,CREAȚIE PLASTICĂ SI INTERPRETARE VOCAL INSTRUMENTALĂ

  „SUB STEAUA LUI EMINESCU,”

EDITIA A VI-A ,

 HOROATU CRASNEI, 18-19 IANUARIE 2018

 

Joi și vineri, 18-19 ianuarie 2018, a avut loc, la Școala Gimnazială Nr. 1 Horoatu Crasnei, a VI-a ediție a Concursului interjudețean de recitare și compoziție literară, creație plastică și interpretare vocală pentru elevi „Sub steaua lui Eminescu”. Evenimentula fost organizat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj (CCAJS), Inspectoratul Școlar Județean Sălaj (ISJ), Primăria Horoatu Crasnei, Școala Gimnazială Nr. 1 Horoatu Crasnei. Juriile, pe secțiuni, au avut următoarea componență: Creație plastică – Rodica Pojar (CCAJS), Mălina Mureșan (Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău); Recitare și compoziție literară: Nicoleta Coca (ISJ), Daniel Hoblea (CCAJS); Interpretare vocală: Lucreția Bolba (CCAJS), Sanda Pușcaș (Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău).

 

 

  • Au participat  peste 270 de elevi din 5 județe: Sălaj, Maramureș, Bihor, Galați și Alba
  • Numărul de participanți pe secțiuni:
  1. Secțiunea recitare-59 de elevi
  2. Secțiunea de interpretare vocal-instrumentală-82 de elevi
  3. Secțiunea de creație plastică-109 de elevi grupați în 30 de echipaje
  4. Secțiunea de creație literară-20 de elevi

 

 

Premianții concursului:

 

Secțiunea recitare

Clasele CP-IV

 

Nr.

Crt.

Numele si prenumele concurentului

Clasa

Scoala

Titlul poeziei

Profesor coordonator

Punctaj

Locul

1

Lingurar Isidor David

A IV-a

Şc. Primară Popeni

,,Noaptea,,

Pop Agnes Nora

9,90

Premiul I

2

Herţe  Tudor

 A II-a

Şc. Gim.Nr. 1 Mirşid

“ Din străinătate”

Costinaş Ovidiu

9,85

Premiul

II

3

Ciuşcă Anca

A IV-a

Şc. Gimnazială ,,George Coşbuc,,

,,Doina,,

Blaga Ioan Petre

9,76

Premiul III

4

Meleg Denisa

I

Şc. Gim.Nr. 1 Mirşid

“ A fost odat’un cântăreţ”

Nistor Simona

9,51

Mențiune

5

Sterp Elena Ionela

A IV-a

Şc. Primară Popeni

Luceafărul –fragm.

Pop Agnes Nora

9,15

Mențiune

6

Alb Denisa Maria

A III-a

 Şc. Primară Chechiş

,,Crăiasa din poveşti,,

Arsinte Alexandra

9,23

Mențiune

7

Lăcătuş Codruţ Francisc

A II-a

Şc. Nr.1 Agrij

,, Revedere,,

Mastan Loredana Viruca

9,10

Premiu special

8

Jecan Cristina Denisa

A II-a

Şc. Gim ,, Vasile Breban,,- Crişeni

,,Crăiasa din poveşti,,

Perneş Viorica

9,10

Premiu special

 

9

Hărăstăşan Diana Maria

A IV-a

Şc. Gim. Nr. 1 Horoatu Crasnei

,, Cu perdelele lăsate ,,

Maruşca Liliana

9,03

Premiul special

10

Varga Denisa Alexia Maria

A IV-a

 Şc. Primară Chechiş

,,Povestea codrului,,

Arsinte Alexandra

9,06

Premiul special

 

Secțiunea recitare

Clasele V-VIII

 

Nr.

Crt.

Numele si prenumele concurentului

Clasa

Şcoala

Titlul poeziei

Profesor coordonator

Punctaj

Locul

1

Lăcătuș Codruța Daniela

VII

Șc. Gimn. Nr. 1 Agrij

„De ce să mori tu ?”

Bejan Ligia Ramona

9,90

Premiul I

2

Criste Larisa

VI

Șc. Gimn. „Horea” Cizer

 

„Luceafărul”

Țurcaș Marian

9,86

Premiul II

3

Pop Dana

VII

Şc. Gimn. ,,Vasile Breban,, Crişeni

,,Ce e amorul?,,

Pop-Moldovan Adriana

9,78

Premiul III

4

Mureșan Melisa

VI

Șc.Gimn. Porolissum Zalău

„Mai am un singur dor”

Belei Voicu

9,41

Mențiune

5

Bârnă Antonio

VII

Șc. Gimn. Nr. 1 Mirșid

„Junii corupți”

Costinaș Ovidiu

9,52

Mențiune

6

Crişan Emima

VIII

Şc. Gimn. ,,Vasile Breban,, Crişeni

,,Ochiul tău iubit,,

Pop-Moldovan Adriana

9,33

Mențiune

7

Popiț Maria Eliza

VI

Șc.Gimn. Preoteasa

„De ce nu-mi vii”

Popiț Maria

9,01

Premiul special

8

Mureșan Camelia

VI

Șc. Gimn. Horoatu Crasnei

„Melancolie”

Anton Daniela-Alexandra

9,16

Premiul special

9

Tuș Darius

VII

Liceul Teoretic„Gabriel Țepelea”Borod

„Floare albastră”

Marc Mădălina

9,29

Premiul special

10

Pintea Remina

V

Șc. Gimn. Stîrciu

„La mormântul lui Aron Pumnul”

Suciu Claudia

9,13

Premiul special

11

Roşan Evelin

VI

Șc. Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău

,,De-or trece anii,,

Dospinescu Liana

9,05

Premiul special

12

Hora Paul

VI

Șc. Gimn. Horoatu Crasnei

„Dormi”

Anton Daniela-Alexandra

9,01

Premiul special

Secțiunea interpretare vocal-instrumentală

Clasele CP-IV

 

  

Nr.

crt.

Numele si prenumele

     concurentului

Clasa

 Şcoala

Titlul cântecului

Professor

coordonator

Punctajul/ Locul

1

Duet:

Marian Ariana, Andreica Teofana

A III-a

A IV-a

Liceul cu Program sportiv ,, Avram Iancu,, -Zalău

 

,, Codrule, codruţule,,

Pînzaru Eugen

Premiul I

2

Hărăstăşan Diana Maria

A IV-a

Sc. Gim. Nr. 1 Horoatu Crasnei

,, Pe lângă plopii fără soţ,,

Maruşca Liliana

Premiul I

3

 Taloş Naomi Ana- Maria

A III-a

Şc. Gim. Stîrciu

,, Sara pe deal,,

Buboi Ana

Premiul II

4

Sabău Ioana Alexandra

A II-a

Şc. Gim. ,,Vasile Breban,,- Crişeni

,,Rugăciune,,

Perneş Viorica

Premiul II

5

Mesaroş Damaris

I

Şc. Gim. Nr. 1 Românaşi

,, Pe lângă plopii fără soţ,,

Stan Marius Sergiu

Premiul III

6

Grup ,, Buburuzele vesele,,-15

A IIIa B

Sc. Gim. ,,Silvania,,- Simleu Silvaniei

,, Sara pe deal,,

,, Somnoroase păsărele,,

Şumălan Angelica

Mențiune

7

Duet:

Paul Miriam, Chiroban Paula

I

Lic. Tehnologic Gîlgău

,, Pe lângă plopii fără soţ,,

Vaida Ioana Alina

Premiu Special

8

Meheş Daria Ilinca 

A IV-a

Liceul Teoretic “Gabriel Tepelea” – Borod, Bihor

,, Dor de Eminescu,,

Mehes Mirela

Premiu Special

9

Pop Nectaria

A III-a

Şc. Primară Chechiş

,,Răsai asupra mea,,

 Arsinte Alexandra

Premiu Special

10

Grup vocal -14 elevi

 I- a IV-a

Şc. Primară Peceiu

,, Mijloc de codru des,,

Iepure Ana

Premiu Special

 

 

 

Secțiunea interpretare vocal-instrumentală

Clasele V-VIII

 

   

Nr.

crt.

Numele si prenumele

concurentului

Clasa

 Şcoala

Titlul cantecului

Professor coordonator

Punctajul/

Locul

13

 Duet-

Chiuian Miruna,Lupşe Fabian

A VI-a

 A VII-a

Liceul cu Program sportiv ,, Avram Iancu,, -Zalău

,,Ce-ţi doresc eu ţie , dulce Românie,,

Pînzaru Eugen

Premiul I

4

Labo Miruna

A VI-a

Liceul cu Program Sportiv ,, Avram Iancu,, -Zalău

,, Pe lângă plopii fără soţ,,

Pînzaru Eugen

Premiul I

15

Mesaroş Ruth Emanuela

A V-a

Sc. Gim. Nr. 1 Românaşi

,, Dor de Eminescu,,

Stan Marius Sergiu

Premiul I

5

Grup vocal- 5 elevi

A VIII-a

Sc. Gim. Porolissum- Zalau

,, O, mamă...,,

,, Pe lângă plopii fără soţ,,

Coste Valeria

Premiul II

7

Taloş Carmen Rebeca

A VIII-a

Sc. Gim. Stîrciu

,,Pe lângă plopii fără soţ,,

Suciu Claudia

Rus Marius

Premiul III

18

Rus Andrada Cătălina

VI

Șc. Gim. „Vasile Breban” Crișeni

,,Mai am un singur dor”

Perneș Viorica

Mențiune

3

Puscaş Niculina  Oana

A VII-a

Şc. Gim. ,, Aurelia si Lazar Cosma,,- Treznea

,,Mai am un singur dor,,

Groza Florina Maria

Premiu Special

 

 

 

 

Secțiunea creație plastică

Clasele CP-IV

 

Nr.

Crt.

Şcoala de provenienţă

Număr de lucrari

Professor coordonator

Punctajul

Locul

 

1

Şc. Gim. Nr. 1 Horoatu Crasnei

5

Maruşca Liliana

Fulop Hajnal

30 p

I

 

2

Şc. Primară Peceiu

5

Iepure Ana

Maruşca Viorica

Radomir Angela

29 p

II

 

3

Şc. Gim ,, Simion Bărnuţiu,,- Zalău

4

Nicorici Ana

Tomina Gorgan

29 p

II

 

4

Liceul Teoretic “Gabriel Tepelea” – Borod, Bihor

5

Tirala Paula Adina

Şerban Livia

Boţoc Adina

28 p

III

 

5

Şc. Gim. ,, Vasile Breban,, -Crişeni

5

Perneş Viorica

Pop Nicoleta

28 p

III

 

6

Şc. Gim. Brăhăseşti- Galaţi

3

Bute Alina

 

PS

 

 

 

Secțiunea creație plastică

Clasele V-VIII

Nr.

Crt.

Şcoala de provenienţă

Număr de lucrări

Professor coordonator

Punctajul

Locul

 

1

Lic. Program sportiv,, Avram Iancu,, -Zalău

4

Brebeanu Loredana

30 p

I

 

2

Şc. Gim. Nr. 1 Horoatu Crasnei

5

Pop Delia

29 p

II

 

3

Şc. Gim. ,,Lucian Blaga,,- Fărcaşa, Maramureş

5

Barta Rozalia

28 p

III

 

4

Liceul Tehnologic,, Cserey- Goga,,- Crasna

3

Ileş Diana Alina

Flonta Maria

28 p

III

 

5

Liceul Teoretic “Gabriel Ţepelea” – Borod, Bihor

5

Lăzău Alina Maria

27 p

Mențiune

 

 

 

Secțiunea creație literară

Clasele CP-IV

Nr.

Crt.

Numele si prenumele concurentului

Clasa

Scoala

Titlul creatiei

Profesor coordonator

Punctaj

1

Meheş Daria Ilinca

A IV-a

Liceul Teoretic “Gabriel Ţepelea” – Borod, Bihor

,, Mirele,,

Meheş Mirela

Premiul I

2

Oșan Darius  

A II-a

Șc. Gim. Lucăcești-Maramureș

,,Eminescu”

Ana Dragoș

Premiul II

3

Țîțan  Ștefania Maria

A IV-A

Șc. Gim. Mireșu Mare- Maramureș

,, Domnule Mihai Eminescu”

Dragoș Gelu

Premiul III

4

Chira Raluca Maria

A II-a

Șc. Gim. Lucăcești-Maramureș

,,Sub steaua lui Eminescu”

Ana Dragoș

Premiul special

5

Dorca Natalia

A III-a

Șc. Gim. Mireșu Mare- Maramureș

,, Către Mihai Eminescu”

Emilia Pop

Premiul special

 

Secțiunea creație literară

Clasele V-VIII

 

Nr.

Crt.

Numele si prenumele concurentului

Clasa

Scoala

Titlul creatiei

Profesor coordonator

Punctaj

1

Pop Sebastian

A VIII-a

Şc. Gim. Nr. 1 Buciumi

,,Revino Eminescu... ,,

 Ţolaş Dorina

Premiul I

2

Onica Dan Andrei

A VII-a

Liceul Tehnologic,, Cserey- Goga,,- Crasna

,,A fost odată,,

Flonta Maria

Premiul II

3

Mureşan Camelia

A VII-a

Şc. Gim. Nr 1 Horoatu Crasnei

,, Speranţă,,

Anton Alexandra

Premiul III

4

Perneş Tania

A VI-a

Şc.Gim.,, Vasile Breban,,- Crişeni

,, La moartea unui geniu,,

Pop Moldovan Ariana

Premiul special

5

Burdaş Răzvan

A VI-a

Şc. Gim. Nr. 1 Hereclean

,,Steaua timpului,,

Lipovan Carmen

Premiul special