Concurs Tradiții Silvane, Șimleu Silvaniei - câștigători

Concurs Tradiții Silvane, Șimleu Silvaniei - câștigători

2017

 

 

Festivalul-Concurs Național de Creație Populară Românească

“TRADIȚII SILVANE” editia a VIII-a,

28-30 aprilie – 2017

ȘIMLEU SILVANIEI

 

 

Nr. Crt.

Numele si prenumele

Localitatea

Premiul

Secțiunea

1.

Vîrciu Tudor-Ciprian

Scărișoara - Alba

Marele Premiu și Trofeul Concursului

Cântec străbun

2.

Amariei Vlad-Constantin

Bacău

Premiul I

Cântec străbun

3.

Nistor Elena

Turcoaia-Tulcea

Premiul I

Cântec străbun

4.

Cocoş Ionuţ

Vlădeni- Ialomiţa

Premiul I

Cântec străbun

5.

Ciunterei Iosif

Feldru-Bistrița Năsăud

Premiul I

Prezentarea costumului popular

6.

Betej Andrada

Prigoria - Gorj

Premiul II

Prezentarea costumului popular

7.

Barbu Corina Alexandra

Corabia -Olt

Premiul II

Cântec străbun

8.

Pop Crina Maria

Şimleu Silvaniei-Sălaj

Premiul II

Cântec străbun

9.

Roșu Ioana

Oșorhei-Bihor

Premiul II

Prezentarea costumului popular

10.

Hurban Bogdan-Octavian

Cosniciu de Jos - Sălaj

Premiul III

Cântec străbun

11.

Ardelean Alexandru-Vasile

Zalău-Sălaj

Premiul III

Cântec străbun

12.

Chişe Andreea-Cosmina

Oradea - Bihor

Premiul III

Cântec străbun

13.

Spîncenatu Tiberiu Vasile

Târnăveni - MS

Mentiune

Cântec străbun

14.

Vale Ramona-Maria

Ciocmani – Salaj

Mentiune

Cântec străbun

15.

Șapcă Remi Gabriel

Corabia - Olt

Premiu special

Cântec străbun

16.

Haneș Ioan Andrei

Valea Mica – Zlatna – Alba

Premiu special

Cântec străbun

17.

Rotaru Bianca Andrea Elena

Podoleni-Neamţ

Premiu special

Cântec străbun

18.

Lazar Eliza Elena

Şomcuta Mare - Maramureş

Premiu special

Cântec străbun

19.

Rus Gabriela

Pustă-Șimleu Silvaniei-Sălaj

Premiul I

Pictură

20.

Chira Alexandra-Ioana

Zalău-Sălaj

Premiul II

Pictură

21.

Duca Diana-Maria

Șimleu Silvaniei-Sălaj

Premiul III

Pictură

22.

Șireag Alexandra-Elisabeta

Șimleu Silvaniei- Sălaj

Mentiune

Pictură

23.

Moisi Flavia

Dej -Cluj

Premiu special

Pictură

24.

Moldovan Roxana-Georgiana

Șimleu Silvaniei-Sălaj

Premiu special

Pictură

25.

Moisi Cristian-Andrei

Zalău-Sălaj

Premiu special

Pictură

26.

Luha Diana Ana-Maria

Alba Iulia- Alba

Premiu special

Pictură

27.

Vas Florea-Daiana

Tismana - Gorj

Premiu special

Pictură

28.

Kovacs Anett

Șimleu Silvaniei-Sălaj

Premiu special

Pictură

29.

Rotaru Bianca Andreea Elena

Podoleni-Neamţ

Premiu special

Pictură

 

 

 

               *Notă: La cele trei secțiuni -cântec străbun, pictură și prezentarea costumului popular- s-au prezentat un număr de 95 de concurenți. În urma preselecției au rămas 57, iar din aceștia, 29 au luat premii la cele trei secțiuni. Au fost prezenți concurenți din toate zonele etnofolclorice ale României. Juriul a fost format din: Eugenia Florea- președintele juriului, membri ai juriului, Roxana Gibescu, Ildiana Jurcă, Sever Miclăuș, Gavril Neaga, Dumitru Costălaș, Alin Pop.

               Organizatori: Clubul Copiilor și Asociația Culturală ”La Fântâna Dorului” din Șimleu Silvaniei.

               Parteneri: Primăria (primar, Ing. Cătălin Septimiu Țurcaș) și Consiliul Local al Orașului Șimleu Silvaniei, Centrul de Cultură și Artă Sălaj (manager, Daniel Săuca).

               Acțiunea s-a desfășurat sub egida Ministerului Educației Naționale și a Inspectoratului Școlar al Județului Sălaj.

 

 

 

 

Director festival,

Prof.  Gavril Neaga